Белоградчик местоположение и обща информация

Градът се намира в област Видин и в западната част на Стара планина. Има възможности за развитие на планински, пещерен, ловен и риболовен туризъм. 

Населението на града е около 4500 човека и е втория по големина град в областта. Девизът му е „Вечен и млад“.

Галерия

Информация

  • сайт: belogradchik.egov.bg
  • работно време – няма
  • цена на билет – няма

Местоположение

Какво знаем и какво може да разгледате тук?

Историята на селището датира от римско време, когато тук е била изградена римска крепост.

Скалите около града са с уникален състав и отличителен червеникав цвят. В областта има над 100 пещери и километрични редици с красиви скални образувания.

Наричали са го Белградин (малък Белград), заради белотата на сградите на фона на червените скали. Назад във времето градът е бил наричан Брестово, Белград и Беязчик. 

Исторически находки в областта на Белоградчик са откритите в пещерата „Козарника“ стъпки на ранния човек, а първите следи от заселници са открити в местността Селище. До река Брезова има остатъци от древна римска баня. 

Историческият музей в града предлага възможност да се разгледат над 6000 експоната и е разположен във възрожденската „Панова къща“. Културното наследство в Белоградчик се допълва от джамията “Хаджи Хюсеин” от 1751 година.

В близост до града се намира и Белоградчишка обсерватория основана през 1961 година от учител по физика от Белоградчик и почитателите на астрономията могат с предварителна резервация да разгледат обсерваторията и космоса.

В областта се намират части от  резерват „Чупрене”, Белоградчишките скали, забележителността „Боров камък”, пещерите „Магура” и „Венеца”, водопад „Бела вода”, римската крепост „Калето”, Рабишкото езеро и други.

Празникът на града се чества на Петровден – 29 юни.

Сред провежданите празници, чествания и тържества са:

  • Ежегоден летен фестивал “Опера на върховете – Белоградчик и скали“;
  • Спектакъл в пещера Магурата – „ВАГНЕР МАГУРА – Богове, Великани, Джуджета и Валкюри“;
  • фолклорен фестивал „От Тимок до Искър”;
  • Международен събор на пограничните райони в местността „Кадъ боаз”.

Източници:
bg.wikipedia.org
belogradchik.bg